/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مافیا به سبک ما

مافیا-به-سبک-مامافیا به سبک ما یک بازی کامل برای پرورش ظرفیت روانی است! در این بازی تقریبا تمام مهارت های پیشرفته ی درون فردی، بین فردی و تیمی/سازمانی دخیل هستند! در نتیجه برای حرفه ای شدن و محک زدن خودمون به شدت توصیه میشه و می تونید بعد از حرفه ای شدن، بازی رنج و صلح رو امتحان کنید که پیشرفته و رشد یافته ی همین بازیه.

البته توجه کنید که بازی مافیا یک بازی بین المللی است که ما ویژه ی فضای بازی و بینش و افزایش مهارت های روانشناختی، کمی تغییرات در اون ایجاد کردیم.

www.janeno.com/bb

کلیات بازی: این بازی که از سری بازی های «ایفای نقش» هست درباره مبارزه 2 گروه با همدیگست که یک گروه اقلیتی که همدیگه رو میشناسن به نام مافیا و یک گروه اکثریتی که از همه جا بیخبرند به نام شهروندان. بازی در 2 فاز روز و شب ادامه پیدا میکنه به شکلی که شهروندان بایستی تلاش کنند در روز، یک مافیارو شناسایی کرده و با رای گیری از جریان بازی خارج کنند و مافیا هم شب هنگام شهروندان کلیدی رو شناسایی کرده و از بین میبرن تا از خودشون محافظت کنند.

www.janeno.com/bb

شرایط بازی:  شرایط بازی مافیا خاص نیست. حداقل 10 شرکت کننده و یک ساعت زمان و حداکثر 25 شرکت کننده و سه ساعت زمان نیاز داره. البته توجه کنید که بازی های 25 نفره سه ساعته ویژه ی افراد حرفه ایه که میتونن فشارهای روانی رو بخوبی مدیریت کنند و مدل های طولانیش ممکنه برای افراد مبتدی آزار دهنده باشه.

www.janeno.com/bb

ابزار بازی: این بازی به یک فضای باز، بسته به تعداد شرکت کننده ها نیاز داره و خیلی مهمه که چیزی از جمله میز جلوی افراد نباشه تا همه بتونن بدن دیگران رو ببینند و از این طریق کمی روی زبان بدن متمرکز بشن! خیلی جاها این بازی با میز برگزار میشه چون به صرف بازی و سرگرمی برگزار میشه ولی ما در بازی و بینش قصد داریم حرفه ای تر و دقیق تر عمل کنیم پس خبری از میز نیست! مورد بعد کارت های بازی هست که نقش افراد رو تعیین میکنه و کاملا تصادفی بین افراد پخش میشه و مسئول بازی هیچ نقشی در ارائه نقش به کسی نداره و نباید داشته باشه که اگه داشته باشه تقلب محسوب میشه. و در آخر مسئول بازی که از طرف بازی و بینش آموزش دیده و مهیا شده.

www.janeno.com/bb

شیوه بازی:
1. کارت ها به صورت تصادفی پخش میشه تا افراد نقش خودشون در بازی رو بدونن
2. همه چشماشون رو بافرمان مسئول بازی می بندند.
3. افراد گروه مافیا با فرمان مسئول بازی چشماشون رو باز می کنند و همدیگه رو شناسایی می کنند و دوباره چشماشون رو میبندند.
4. بازی با فرمان مسئول بازی شروع می شه و «گفتمان آزاد» با توجه به مدت زمانی که مسئول بازی اشاره میکنه شروع میشه. در این بخش هرکسی میتونه آزادانه صحبت کنه.
5. بعد از اتمام زمان گفتگوی آزاد، مسئول بازی رای گیری رو شروع میکنه و افراد میتونن با رای هاشون یک نفر رو از دور بازی خارج کنند.
6. با فرمان مسئول بازی شب فرا میرسه و همه باید به خواب فرو برند، یعنی چشمهارو ببند و سر رو پائین نگهدارند. باز بودن چشم ها در شب به منزله تقلب حساب شده و فرد خاطی از بازی حذف میشه. (درصورتی که با بستن چشمتون احساس ناخوشایندی رو تجربه میکنید: سرگیجه، حالت تهوع و یا … حتما موضوع رو با مسئول بازی درمیون بگذارید)
7. در شب نقش های مختلف بازی با فرمان مسئول بازی به ایفای نقش هاشون می پردازند.
8. اتفاقات دیشب در روز بعد بازی توسط مسئول بازی اعلام شده و این بار گفتگوی محدود شروع میشه. قانون گفتگوی محدود به یادگیری مهارت های ارتباطی ، مدیریتی و رهبری و همینطور پرورش ظرفیت روانی کمک بسیار زیادی می کنه.
9. بازی به همین شکل ادامه پیدا میکنه تا یا تعداد مافیا با شهروندان برابر بشه و مافیا برنده بشن و یا مافیا ها همه از بین برن و شهروندان برنده بشن.

نکته 1: در بازی مافیا به سبک ما کسی از بازی حذف نمیشه! بلکه توانایی های رای دادن و صحبت با دیگران رو فقط از دست میده اما هنوز میتونه تو بازی باشه و در سکوت با دیدن بازی دیگران استدلال های خوبی فراهم کنه و شب ها خیلی سریع و کوتاه با شهروندان به طور یکطرفه صحبت کنه.

نکته 2: درصورتی که تا به حال این بازی رو انجام ندادید پیشنهاد میکنم یه بار از بیرون فقط ناظر بازی باشید تا بازی بیاد دستتون، به تجربه خیلی از ماها، دیدن این بازی هم جذابیت ها و یادگیری های خاص خودشو داره.

www.janeno.com/bb

قوانین بازی:  انتخاب این بازی توسط شما به این معناست که تمام قوانین زیر رو می پذیریذ:
1. مسئول بازی به عنوان رهبر و پیش برنده ی بازی فرامینی رو صادر می کنه که همه بدون استثناء موظفند اجرا کنند. اشتباه یا سوتی های مسئول بازی هم چیزیه شبیه به خطای داوری در بازی های ورزشی! این فضا هم مث زندگی واقعیه و گاهی اوقات خطاهای انسانی پیش میاد که شما باید با وجود اون خطاها به حرکت در مسیرتون ادامه بدین!
2. هرگونه پرخاش و رفتار مغایر با ارزش های صمیمیت، صلح و دوستی، تخطی از قوانین بازی و بینش محسوب شده و فرد خاطی از بازی اخراج میشه.
3. زمانی که گفتگوی محدود شروع میشه، کسانی که خارج از قوانین صحبت میکنن اخطار میگیرند و اخطار سوم منجر به جریمه یک روز سکوت از طرف مسئول بازی میشه! صحبت های پینگ پنگی رو مسئول بازی مدیریت میکنه.
4. تقلب آزاده ! تا وقتی که لو نرفته باشید! درصورتی که لو برید از بازی اخراج میشید و ممکنه برای جریمه چند جلسه ای از بازی مافیا محروم بشید. از طرف دیگه بررسی کنید که کارکرد تقلب کردن چه در بازی و چه در زندگی چیه؟ ما برای چی بازی میکنیم؟ و چرا باید تقلب کنیم؟ در صورتی که تقلبی مشاهده کردید میتونید ازش برای مقاصد تیم خودتون استفاده کنید و یا اینکه به مسئول بازی گزارش کنید.
5. قانون رای گیری برای کشتن در روز به این صورته که عدد بعد از عدد نصفه جمعیت رای مجوز کشتن میدهد! به عنوان مثال 13 نفر در بازی هستند. برای یک نفر میخوایم رای گیری کنیم، خودش حساب نیست میشه 12 نفر و نصفش 6 نفر و عدد بعد از 6  میشه 7 ، پس 7 رای بیاره حذف میشه!
6. افراده کشته شده در صورتی که مایلند در بازی بمونند شب ها باید رو به دیوار بایستند. در غیر اینصورت کاملا از جریان بازی حذف میشن و باید فضای بازی رو ترک کنن.
7. کشته شدگان به هیچ عنوان حق صحبت و یا حتی ایما اشاره در طول روز ندارند. حق رای هم ندارند.
8. بعد از رای گیری فرد مورد رای گیری واقع شده! حق داره 2 دقیقه از خودش دفاع کنه و بعد سریعا رای گیری مجددهست بدون حرف و حدیثی دیگر….
9. هر روز شهروندان میتونن 1 یا 2 نفر رو انتخاب کنن برای رای گیری و کشتن، فقط پس از رای گیری سریعا شب میشه و بازی ادامه پیدا نمیکنه
10. کسی که در روز رای میاره 1 دقیقه زمان داره از خودش دفاع کنه و بعد رای گیری مجدد بدون بحث و حرف و حدیثی ادامه پیدا میکنه و سپس شب میشه و در روز بعد افراد میتونن به تحلیل بپردازن…

نکته ی آموزشی: قوانین بر اساس رشد مهارت های روانشناختی تدوین شده! پس پی روی کردن از اونها مفیده و باعث افزایش ظرفیت روانی و همچنین درک بهتره خودتون از بازی و موقعیت های مختلف زندگی میشه. در بخش بینش پذیری خیلی موضوعات بیشتری میتونید بیاموزید که چطور یه بازی اینقدر میتونه آموزنده باشه.

www.janeno.com/bb

نقش های بازی:
الف) مافیا:
– رئیس مافیا: دستور نهایی کشتن یک نفر را در شب می دهد.
– ناتاشا: همسر رئیس مافیا که می تواند یک نفر را به مدت یک روز ساکت کند. در صورت مرگ وی در طول روز به وسیله رای گیری شهروندان، مافیا در شب می تواند 2 نفر را از دور بازی خارج کند.
– باند مافیا: افرادی که به رئیس و ناتاشا مشورت می دهند که چه کسی را کشته و چه کسی را ساکت کنند.
ب) شهروندان:
– کاراگاه: هر شب می تواند یک نقش یک نفر را از مسئول بازی بپرسد
– دکتر: هر شب می تواند یک نفر را که حدس میزند مافیا به وی حمله کرده نجات دهد
– اسنایپر: میتواند یک نفر را در شب به دلخواه خود بکشد و البته میتواند فعالیت نکند.
– شهروند: در طول روز با رای گیری یک تا 2 نفر را می توانند حذف کنند.

www.janeno.com/bb

مهارت آموزی ویژه حرفه ای ها:

الف) مهارت های درون فردی: دریافت صحیح اطلاعات از پیرامون، تجزیه و تحلیل با کمترین خطا، مدیریت احساسات و رفتار همه و همه شاکله افزایش مهارت پرورش ظرفیت روانی رو در بازی فراهم می کنند. مهارتی که در هر لحظه زندگی میتونه بر رفتار و نتایج شما اثر بخش باشه و مهمترین مهارتیه که یه نفر میتونه روش کار بکنه. مهارتی که خودش شامل بهوشیاری و انعطاف پذیری روان شناختی، مدیریت احساسات و رفتار، خود رهبری و خود مدیریتی و … هست.

ب) مهارت های ارتباطی و اجتماعی: مهارت متقاعد سازی و نفوذ، مهارت گوش دادن فعال، مهارت ارتباطات موفق و موثر، مهارت خود ابرازی سالم و موثر، مهارت دفاع از خود جراتمندانه.

ج) مهارت های سازمانی و حرفه ای: مهارت تیم سازی، مهارت رهبری و مدیریت، مهارت تفکر خلاق و نقاد، مهارت حل مسئله

دارای فرم بینش پذیری
(ویژه حرفه ای ها)

امکان ایجاد حلقه بازخورد بعد از بازی
(ویژه حرفه ای ها)

درصورتی که تجربه این بازی را در فضای بازی و بینش داشته اید به این بازی از 1 تا 5 چه نمره ای می دهید؟

[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

نظری بدهید